فن ورود به بازار کار را با فرزانگان بیاموزید!
08733226690
0

ترازنامه چیست؟

ترازنامه صورت های مالی یک شرکت است که وضعیت مالی یک شرکت را تعیین می کند. این صورت مالی به طور دقیق بیان می کند که شرکت دارای چه ملک هایی است، چه دارایی هایی به نام شرکت ثبت شده اند و این شرکت چقدر دارای ارزش است که بتواند در حقوق مالکانه یا همان حقوق صاحبان سهام ثبت می شود. اجزای ترازنامه شامل دارایی ها، دارایی جاری، دارایی غیر جاری، بدهی ها وحقوق صاحبان سهام است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عناصر ترازنامهpdf  ترازنامه چیست را دانلود کنید. همچنین نمونه سوال ترازنامه با جواب هم در انتهای مقاله در فایل ترازنامه pdf قرار دارد

انواع و اقلام ترازنامه

در خصوص اقلام ترازنامه شرکت تولیدی باید دارایی ها و بدهی های خود را به دو دسته جاری و غیر جاری طبقه بندی نمایند. به این نوع ترازنامه، طبقه بندی اقلام ترازنامه نیز می گویند. در ترازنامه های طبقه بندی نشده دارایی ها و بدهی ها بدون تفکیک به جاری و غیر جاری منعکس می شود. لذا بدهی های جاری و غیر جاری در ترازنامه برای شرکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در بعضی از کشور ها از جمله ایران ترتیب اقلام ترازنامه به این صورت است که ابتدا دارایی هایی منعکس می شود که نقدی هستند یا در اسرع وقت قابل تبدیل به نقد می باشند. اقلام ترازنامه حسابداری نیز شامل دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام می شود. اقلام بدهی در ترازنامه زمانی به عنوان بدهی جاری طبقه بندی می شود که انتظار رود طی چرخه ی عملیاتی معمول واحد تجاری، تصفیه شود. بدهی های بلند مدت در ترازنامهنیز از این قائده مستثنی نیست. اگرشما هم علاقمند هستید درباره اقلام ترازنامه بانکها اطلاعات کسب کنید، می توانید آشنایی با اقلام ترازنامه و نحوه تحلیل آن را مطالعه نمایید.

بیلان مالی چیست

بیلان مالی چیست

واژه بیلان یا ترازنامه در واقع گزارشی است که در پایان دوره مالی شرکت ها تهیه شده و نتیجه فعالیت های اقتصادی شخصیت مورد نظر را در قالبی استاندارد و قابل فهم به نهاد مربوطه ارائه می دهد. همچنین بیلان مالی با معادله « دارایی = بدهی + سرمایه» نیز تعریف می شود. سایردارایی ها در ترازنامه شامل دارایی های جاری در ترازنامه (نقدینگی، سهام و کلیه اوراق بهادار، موجودی کالا و حساب های پرداخت شده) و دارایی غیر جاری در ترازنامه (دارایی های ثابت، مبالغ سرمایه گذاری شده و دارایی های نامشهود) می باشد.

ترازنامه حسابداری

ماهیت ترازنامه کامل حسابداری صورت حسابی است که هر مالک اقتصادی در تاریخی معین ارائه می کند به منظورآنکه توسط آن به بدهی ها، دارایی ها و سرمایه های وی رسیدی شود. فرمول ترازنامه حسابداری، دارایی برابر است با جمع بدهی و سرمایه، است. جدول ترازنامه حسابداری در ادامه قابل مشاهده است. معمولا ترازنامه حسابداری در اکسل نوشته می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید عکس ترازنامه حسابداری هم مشاهده کنید. پس از آنکه با نحوه تنظیم ترازنامه آشنا شدید، وارد مرحله  تجزیه و تحلیل صورت های مالی می شوید. ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما نمونه ترازنامه ساده نیز قرار می دهیم.

منابع و مصارف در ترازنامه

به منظور رفع نیاز های یک شرکت، منابعی باید تنطیم شود که شامل بدهی ها(تسهیلات دریافتی، حساب های پرداختنی و…) و حقوق صاحبان سهام(سرمایه، سود انباشته و ….) می باشد. برای اینکه بفهمیم شرکت چه منابعی استفاده کرده باید سمت چپ ترازنامه را بررسی کنیم. شرکت ها این منابع را در سرفصل های سمت راست ترازنامه(بیلان) مصرف می کنند.

سوالات متداول

کاربرد ترازنامه چیست؟

ترازنامه یک روشخوبی برایتجزیه وتحلیل وضعیت مالی یک شرکت است و از آن برای محاسبه بسیاری از نسبت های مالی استفاده می شود که به تعیین عملکرد کلی یک شرکت و بازدهی آن کمک می کند.

آیا ترازنامه همیشه باید متعادل باشد؟

ترازنامه همیشه باید تعادل داشته باشد. در صورتی که برایحسابداری کسب وکار خوداز نرم افزار های حسابداری استفاده می کنید و نرم افزار شما به روزاست، به صورت خودکار همیشه متعادل است.

چگونه یک ترازنامه مالی ایجادکنیم؟

تهیه و آماده سازی ترازنامه نقش مهمی در رشد کسب و کار دارد و باید توسط یک حسابدار ماهر انجام شود تا به کمک آن میزان بدهی ها و دارایی ها و حقوق صاحب سهام مشخص شود.

جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم مطالبی واضح، روان و قابل فهم قرار دهیم. همچنین مطالب این صفحه برای افرادی که دانشی درمورد بورس ندارند بسیار مفید است. لذا شما می توانید با دیدن نمونه ترازنامه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *