فن ورود به بازار کار را با فرزانگان بیاموزید!
08733226690
0

نکاتی کاربردی درباره Vray قبل از شروع یادگیری آن

کته ۱: ساختار “صحیح”

لازم است که در فرآیند مدل سازی به برخی قوانین پایبند باشید تا رندرگیری شما زمان کمتری را به خود اختصاص دهد و نتیجه بهتری کسب کنید. در غیر این صورت ممکن است در پایان با پروژه ای غیر واقعی و ناخوشایند مواجه شوید.

سعی کنید تا حد امکان در ساختار پروژه تان از چند ضلعی های کمتری استفاده کنید. چند ضلعی های اضافی و غیر ضروری حجم پرونده را افزایش می دهند و در نتیجه RAM و کارتهای ویدئویی را برای نمایش پروژه اشغال می کنند و در نتیجه برای رندرگیری نیاز به زمان بیشتری خواهید داشت.

C:\Users\PC\Desktop\vray-mesh-normal.jpg

ساختار چند ضلعی ها باید “صحیح” باشد. در حالت ایده آل همه چند ضلعی ها باید به صورت مربع باشند. در نتیجه: از گزینه “boolean” استاندارد استفاده نکنید، زیرا بعد از استفاده از آن در تصویرتان، مثلث هایی با زاویه های بسیار تیز مشاهده می کنید.

نباید در تصویرتان لبه های باز وجود داشته باشد. اگر ساختار بسته نباشد یا به عبارتی شبکه شامل سوراخ باشد، Vray هنگام محاسبه روشنایی کل فضای داخلی را در نظر می گیرد که این باعث افزایش زمان رندرگیری می شود. همچنین با این کار در نقاط باز (سوراخ ها) فضاهای تاریک (سایه ها) به وجود خواهد آمد.

چند ضلعی ها نباید با یکدیگر همپوشانی داشته باشند یا بر روی همدیگر قرار گیرند، زیرا Vray نمی فهمد کدام یک از چند ضلعی ها تصویر اصلی است و باید رنگی شود و کدام یک باید روی پس زمینه قرار بگیرد، در نتیجه رنگهای هر دو شکل را با هم ترکیب می کند.

C:\Users\PC\Desktop\vray-mesh-3d-rendering.jpg

در صورت امکان از اشیاء تکی استفاده کنید. اگر پس زمینه متعلق به همان شکل باشد و تمام راس ها به هم متصل باشند (سوراخی وجود نداشته باشد)، Vray با دقت بیشتری سایه ها را در نقاط اتصال به زمین محاسبه می کند.

تمام ساختار را در editable poly یا چند ضلعی قابل ویرایش (قویترین ابزار مدلسازی در “۳ds Max”) تبدیل کنید تا از سلسله مراتب طولانی ویرایش راحت شوید. هر اصلاح کننده ای از حافظه استفاده می کند، بنابراین باعث می شود زمان صرف شده در رندرگیری و محاسبه نتیجه تغییر ساختار و نمایش ترازها و در نهایت زمان انجام کار افزایش یابد، اما مطمئن باشید صرف زمان ارزشش را دارد.

نکته ۲: روشنایی مناسب

سعی کنید همیشه از سیستم های روشنایی فیزیکی و نزدیک به واقعیت، مانند سیستم Daylight (سیستم روشنایی روز) و همچنین VRaySun و VRaySky استفاده کنید. از HDRI برای شبیه سازی اشیاء شناور در محیط استفاده کنید، چرا که منابع نوری در فضای داخلی از فوتومتریک همراه با فایل های IES استفاده می کنند. این کار باعث واقع گرایی صحنه می شود، زیرا در این حالت در هنگام رندرگیری الگوریتم های واقعی برای محاسبه اطلاعات نور استفاده می شوند. تصحیح گامای تصویر را فراموش نکنید! هنگامی که گاما برابر با ۲٫۲ است، رنگ ها در ۳ds Max به درستی نمایش داده می شوند. بهترین تنظیمات برای نورپردازی وی ری را در اینجا توضیح دادیم!

نکته ۳: متریال و تکسچر

اندازه بافت باید با اندازه مدل در رندرگیری نهایی مطابقت داشته باشد. فقط در صورتی که تصویری بزرگ را با استفاده از نمای نزدیک رنگی می کنید، از تصاویر با وضوح بالاتر استفاده کنید. اگر بافت را با تصویر کوچکی در پس زمینه مطابقت دهید، ممکن است اندازه آن کوچک شود.

در صورت امکان از یک بافت برای اشیاع مختلف استفاده کنید و در صورت لزوم رنگ و اندازه شان را در نوار Output تغییر دهید.

هنگام استفاده از تعداد زیادی بافت با وضوح بالا، صحنه شما می تواند بسیار کند و رندرگیریتان طولانی شود. در بدترین حالت، Vray می تواند فقط نقاشی کند.

برای تقویت واقع گرایی، باید به اشیا درون تصویر نواحی برآمده (همراه با بی نظمی ها) و Specular (بازتاب های آینه ای) را اضافه کنید، زیرا در واقعیت، هر شیء برجستگی و بازتاب خود را دارد. اگر در مورد نرم افزار Adobe Photoshop دانش سطحی داشته باشید مشکلی برای ایجاد این موارد بر روی بافت اصلی نخواهید داشت.

نکته ۴: مقیاس و اندازه صحنه

برای اینکه رندرهای با کیفیت مناسبی داشته باشید باید حواستان باشد که واحدهای مقیاس موجود در صحنه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. بیشتر اوقات کار در مقیاس سانتی متر بهترین راه حل است. با این کار نه تنها مدلهای دقیق تری را ایجاد می کنید، بلکه به محاسبه روشنایی و بازتاب ها نیز کمک می کنید.

C:\Users\PC\Desktop\vray-render-tips.jpg

نکته ۵: گزینه های Visualization

برای محاسبه تابش غیرمستقیم از Irradiance Map + Light Cache استفاده کنید. این کار بسیار سریعتر از استفاده از Irradiance Map + Brute Force (به طور پیش فرض تنظیم شده) است. اگر در منبع نور VrayLight، نوع با گزینه “Store with Irradiance Map” انتخاب شود، تصویر پارازیت های نوری کمتری خواهد داشت و خیلی سریع تر رنگ می شود.

با تنظیم تعداد زیربخشها در تنظیمات نور VRay به ۱۵-۲۵ می توان کیفیت سایه مناسب را بدست آورد. علاوه بر این، همیشه از دوربین فیزیکی VRay استفاده کنید تا با کمک آن بتوانید کنترل کاملی بر رندرگیری نور صحنه داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *