فن ورود به بازار کار را با فرزانگان بیاموزید!
08733226690
0

کد مالیاتی چیست؟

کد مالیاتی چیست

همه اشخاص حقیقی و حقوقی پس از ثبت نام و یا در گام های اولیه ثبت نام در وب سایت سازمان امور مالیاتی کشور یک کد رهگیری از سازمان امور مالیاتی دریافت می کنند. پس با توجه به این موضوع قادرید کدرهگیری خود را بویسله آموزش زیر مجدد دریافت نمایند. اواخر سال ۹۹ قانون جدیدی […]

 

نکته: در صورتی که نیازمند قرار گرفتن آموزش خاص و یا مطلبی به صورت رایگان در حوزه های حسابداری و کامپیوتر هستید آن را در قسمت نظرات همین صفحه وارد کنید.

همه اشخاص حقیقی و حقوقی پس از ثبت نام و یا در گام های اولیه ثبت نام در وب سایت سازمان امور مالیاتی کشور یک کد رهگیری از سازمان امور مالیاتی دریافت می کنند.

پس با توجه به این موضوع قادرید کدرهگیری خود را بویسله آموزش زیر مجدد دریافت نمایند.

اواخر سال ۹۹ قانون جدیدی برای دریافت درگاه های پرداخت اینترنتی و دستگاه های کارتخوان تصویب شده است. بر اساس این قانون برای گرفتن پایانه های پرداخت باید پرونده مالیاتی داشته باشید. بدین ترتیب قبل از این که درگاه پرداخت یا کارتخوان بگیرید باید کد رهگیری مالیاتی را دریافت نمایید. کد رهگیری مالیاتی را باید از طریق سایت سازمان امور مالیاتی بگیرید و به مراجعه حضوری نیازی ندارد. در ادامه این مقاله نحوه دریافت کد مالیات را به شما آموزش می دهیم.

سامانه دریافت کد مالیاتی

به گزارش روابط عمومی و تبلیغات شرکت پرداخت الکترونیک سداد و به نقل از شرکت شاپرک، پیرو اعلام سازمان امور مالیاتی کشور و ابلاغ بانک مرکزی ج.ا.ا. و شرکت شاپرک، همه پذیرندگان شبکه پرداخت کشور باید نسبت به اخذ کد رهگیری ثبت نام مالیاتی از سازمان امور مالیاتی کشور اقدام کنند.

طبق مطلب فوق، پذیرندگان و متقاضیان محترم هر نوع ابزار پذیرش باید جهت دریافت کد رهگیری ثبت‌نام مالیاتی در سامانه سازمان امور مالیاتی به آدرس https://tax.gov.ir/action/do/registrationselector ثبت‌نام و بعد از آن نسبت به ثبت درخواست پذیرندگی و ابزارهای پذیرش اقدام نمایند.

کد مالیاتی چیست؟

اگر به تازگی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی یا دستگاه کارتخوان فروشگاهی اقدام کرده باشید، از شما کد رهگیری مالیاتی می خواهند. اما نکته قابل توجه این است که کد رهگیری مالیاتی چیست و چطور آن را بگیریم؟ کد رهگیری مالیاتی در اصل برای شناسایی مشمولین پرداخت مالیات و شفاف شدن میزان مالیات های پرداختی است.

این سامانه در اصل برای شناسایی میزان درآمد شماست تا با استفاده آن از فرار مالیاتی و پول شویی در کشور جلوگیری شود. براساس قوانین کشور هر شخص حقیقی یا حقوقی که درآمدی دارد باید مالیات آن را بدهد. طبق قوانین جدید سازمان امور مالیاتی از ۱ بهمن ماه ۹۹ برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی (واسط یا مستقیم) و حتی دستگاه کارتخوان (POS) بایستی حتما کد مالیات داشته باشید.

با تصویب این قانون مشاغلی مثل:

 • کسب و کارهای کوچک و خانگی
 • فروشگاه‌های اینستاگرامی
 • فروشگاه‌های اینترنتی (آنلاین شاپ‌ها)
 • مدرسان دوره‌های آموزشی آنلاین
 • سایت‌های خیریه
 • استریمرها و گیمرها
 • تولید کنندگان محتوا
 • طراحان سایت
 • برنامه نویس‌ها
 • فریلنسرها

و تمامی افرادی که برای گرفتن پول از درگاه پرداخت استفاده می‌کنند باید به نسبت درآمدشان مالیات بدهند. اگر در حال حاضر از درگاه های پرداخت استفاده می‌کنید و یا قبلا کد مالیاتی گرفته اید، لازم نیست دوباره برای دریافت کد مالیاتی اقدام کنید. اگر درگاه پرداخت یا کد مالیاتی ندارید، حتما ادامه مطلب را بخوانید تا خیلی راحت کد رهگیری مالیاتی را بگیرید.

نحوه دریافت کد مالیاتی با کد ملی

نحوه دریافت کد مالیاتی با کد ملی

تشکیل پرونده مالیاتی در چند مرحله انجام می شود. ابتدایی ترین قدم این است که مراحل پیش ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی را انجام دهید. سازمان امور مالیاتی سامانه آنلاینی را برای تشکیل پرونده و گرفتن کد رهگیری مالیاتی ایجاد کرده است. این سامانه روند گرفتن کد مالیاتی را بسیار ساده و سریع می کند. بدین ترتیب برای تشکیل پرونده مالیاتی لازم نیست به اداره امور مالیاتی بروید و همه چیز به صورت اینترنتی انجام می شود.

نکته مهم در مورد ثبت نام در سامانه مالیاتی این است که برای هر کدام از کسب و کارهایتان باید یک کد رهگیری مالیاتی جداگانه تهیه نمایید. این بدین معناست که اگر دو سایت مختلف یا دو پیج اینستاگرامی متفاوت دارید باید برای هر کدام از آن ها جداگانه ثبت نام کنید. اگر می‌خواهید برای یک سایت یا پیج اینستاگرام دو یا چند درگاه پرداخت بگیرید، لازم نیست چند کد مالیاتی دریافت کنید. با یک کد مالیاتی هم قادرید چند درگاه مختلف بگیرید.

مثلا فرض کنید یک مغازه تاسیس کرده اید و محصولات آن را داخل سایت هم می فروشید. در این صورت تنها لازم است یک کد مالیاتی بگیرید. با این کد مالیاتی درگاه پرداخت اینترنتی و دستگاه کارتخوان به شما داده می شود. اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند کد مالیاتی بگیرند. یعنی گرفتن این کد به ثبت شرکت یا مجوز خاصی نیاز ندارد.

بعد از دریافت کد مالیاتی چه کار کنیم؟

فروش اینترنتی به سرعت در حال رشد است و بسیاری از کسب و کارها به سمت فضای مجازی کشیده شده‌اند. یکی از راه های فروش اینترنتی محصولات این است که سایت فروشگاهی بسازید. سرویس های فروشگاه ساز مثل پرتال کار طراحی سایت را به شدت ساده و سریع کرده‌اند. تنها لازم است در پرتال ثبت نام کنید و با دیدن ویدیوهای آموزشی آن سایت تان را آماده کنید. بعد از این که سایت فروشگاهی شما حاضر شد، حتما به درگاه پرداخت اینترنتی نیاز دارید.

داشتن کد رهگیری مالیاتی برای گرفتن درگاه پرداخت ضروری است. همانطور که در قبل گفته شد، دریافت کد مالیاتی کار سختی نیست و هیچ هزینه‌ای هم ندارد. برای پرداخت مالیات هم نگران نباشید زیرا به میزان سود شما از کسب و کارتان مالیات دریافت می شود. بعد از این که کد رهگیری مالیاتی را دریافت کردید، تمام شرکت های واسط به شما درگاه پرداخت می دهند. بعد از گرفتن درگاه هم خیلی راحت آن را به سایت تان متصل کنید.

چگونه کد مالیاتی بگیریم

ثبت نام در سامانه کد رهگیری مالیاتی

اگر تازه قصد دارید که ثبت نام را برای دریافت کد رهگیری مالیاتی انجام بدهید یا قبلا به صورت حقیقی یا حقوقی در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام انجام داده اید، برای ادامه کار وارد سایت سازمان امورمالیاتی کشور ” با کلیک بر روی این لینک ” بشوید.

در صفحه باز گشته ابتدا کلمه امنیتی رو وارد کنید. بعد از این مرحله با در نظر گرفتن نوع مودی انتخاب شده کدملی ( برای اشخاص حقیقی )، شناسه ملی ( برای شرکت ها و سازمان ها ) و شناسه فراگیر ( برای اتباع خارجی ) رو وارد کنید و دکمه ورود به ثبت نام رو بزنید.

نکته خیلی مهمی که باید در نظر بگیرید اینه که اگر قصد دارید درگاه پرداخت یا کارتخوان بنام خودتون بگیرید نوع مودی رو “حقیقی”، و برای دریافت خدمات پرداخت یا کارتخوان بنام شرکت یا موسسه تون بایستی حتما نوع مودی رو “حقوقی” انتخاب کنید.

همچنین اگر از اتباع خارجی ساکن ایران هستید گزینه ” تبعه خارجی ” باید انتخاب بشود.

به سامانه پیش ثبت نام الکترونیک کد مالیاتی وارد می شوید و یه صفحه نشان داده می شود که اگر قبلا ثبت نام یا پیش ثبت نامی انجام داده باشید و نیمه کاره یا کامل باشه می توانید لیست پرونده های مالیاتی مرتبط با اون کدملی یا شناسه ملی رو مشاهده نمایید.

اگر در این صفحه برای شماره ملی تان قبلا ثبت نامی انجام نشده دکمه ” پیش ثبت نام جدید ” رو کلیک کنید تا به صفحه جدیدی وارد بشوید. در سمت چپ صفحه باز شده بخشی وجود دارد که کدملی شما در اون درج شده است.

ورود به سامانه پیش ثبت نام

اگر در محله قبل ثبت نام شخص حقیقی رو انتخاب کرده باشید در این صفحه نوع ثبت نام رو ثبت نام انفرادی ( بدون شریک ) انتخاب نمایید.

کد پستی محل اقامت تون رو وارد کنید.

این نکته حائز اهمیت است که حتما باید کد پستی که در سامانه امور مالیاتی ثبت کردید با کد پستی که در شبکه پرداخت پی هنگام ارسال مدارک اعلام کردید یکسان باشد. در غیر این صورت درخواست درگاه تون توسط شاپرک رد می شود.

کدپستی اعلامی تان در شبکه پرداخت پی را در بخش تنظیمات حساب کاربری قادرید مشاهده کنید و تغییر بدهید.

اگر بین این دو مغایرتی وجود دارد می توانید کدپستی اعلامی به شبکه پرداخت پی رو در بخش تنظیمات حساب تان تغییر بدهید.

سپس شماره موبایل تان رو وارد کنید. مالکیت این شماره موبایل حتما بایستی بنام خودتان که فرد متقاضی دریافت کد پیگیری مالیاتی هستید، باشد. لذا در غیر این صورت اطلاعات تان تایید نمی شود.

با تکمیل کلمه امنیتی و کلیک بر روی پیش ثبت نام جدید منتظر دریافت پیامک از سازمان امور مالیاتی باشید.

تکمیل اطلاعات پیش ثبت نام

پس از تایید شماره موبایل وارد صفحه ای می شوید که باید تاریخ تولد و تابعیت خودتون رو اعلام نمایید و روی  دکمه ” استعلام اطلاعات و ادامه ” کلیک کنید.

چند ثانیه ممکن است طول بکشد تا اطلاعات شما بررسی و احراز بشود و اگر مشکلی نباشد به صفحه ای دیگه هدایت می شوید.

در صفحه جدید اطلاعات پایه ثبت نام و اطلاعات اعضا / شرکا رو می توانید ببینید.

در پایین صفحه بخشی بنام ” نواقص اطلاعاتی ” وجود دارد که بندهایی با رنگ قرمز مشاهده می شود، با کلیک روی بندهایی که قرمز هستند نقص اطلاعات رو تکمیل کنید.

سه مرحله وجود دارد که ممکنه اطلاعاتی در موردش نداشته باشید که اینجا توضیح میدهیم.

تعیین وضعیت مشمولیت ارزش افزوده

در این قسمت بایستی مشخص کنید که آیا کسب و کار شما از نظر سازمان امور مالیاتی مشمول ارزش افزوده میشه یا خیر. ارزش افزوده با نام اختصاری VAT نیز شناخته می شود.

بدین منظور باید اطلاعات موجود در ” قانون مالیات بر ارزش افزوده ” رو در سایت vat.ir مشاهده کنید.

بر اساس اطلاعات موجود یکی از موارد زیر رو انتخاب نمایید :

 • – من مشمول ارزش افزوده نمی باشم.
 • – من مشمول ارزش افزوده می باشم و نیاز به ثبت نام در سیستم ارزش افروزده دارم.
 • – من مشمول ارزش افروزده می باشم و قبلا ثبت نام ارزش افزوده انجام داده ام. (لیست فوق)

تکمیل موارد اجباری و نوع مالکیت

سایر موارد اجباری رو در صفحات متفاوت که پایین صفحه بصورت قرمز رنگ هستند، مانند اطلاعات اقامت گاه قانونی ( جایی که اونجا فعالیت میکنید ) و فیلدهایی که اجباری هستند رو تکمیل کنید.

ثبت نهایی اطلاعات و دریافت کد رهگیری

بعد از اینکه تمام خطاها رو برطرف کردید در پایین صفحه اصلی پرونده مالیاتی تان بخشی بنام ” تایید نهایی اطلاعات و دریافت اطلاعات کاربری ” اضافه میشه که در این بخش وضعیت ” تایید نهایی اطلاعات ” موجود است. پس از کلیک روی این گزینه یک صفحه Confirmation یا تایید اطلاعات پیش ثبت نام شماره اقتصادی به شما نمایش داده می شود.

اطلاعات این صفحه رو یکبار دیگه مرور کنید و اگر مشکلی وجود داشت برطرف کنید. در صورتی که همه چیز مورد تایید بود، بر روی دکمه قرمز رنگ “تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری” کلیک کنید.

یک کد رهگیری ۱۰ رقمی به شما اختصاص داده می شود و همین کد برای شماره موبایل تان نیز بصورت پیامک ارسال می گردد.

با این کد رهگیری می توانید به پنل کاربری تان در شبکه پرداخت پی مراجعه کنید و این کد را در بخش تنطیمات احسابتان ذخیره کنید تا تمامی ابزارهای پرداخت برای شما فعال بشود.

کد مالیاتی اشخاص حقوقی

کد مالیاتی اشخاص حقوقی

پیرو اعلام خبر اجرایی شدن قانون مالیات بر پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۹، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و صاحبان مشاغل برای دریافت دستگاه‌های کارتخوان بانکی (POS) و درگاه های پرداخت اینترنتی، موظف به تشکیل پرونده مالیاتی هستند.

لذا افرادی که قبل از این تاریخ از سرویس ها و خدمات درگاه های پرداخت آنلاین استفاده می کردند، تا ابلاغ اطلاعیه جدید از طریق شاپرک می توانند به فعالیت های خود طبق روال قبلی ادامه دهند.

لازم به ذکر است، همه مراحلی که برای تشکیل پرونده انجام می‌شود بصورت آنلاین و کاملا رایگان است. در این مقاله به بررسی این مراحل به منظور اخذ کد رهگیری مالیاتی پرداختیم.

کد مالیاتی کارتخوان چیست

با توجه به تصویب قانون جدید مالیات باید تمام دارندگان دستگاه کارتخوان در سامانه اداره مالیات ثبت نام کرده و کد ۱۰ رقمی مالیاتی دریافت کنند. کد مالیاتی کارتخوان یک کد ۱۰ رقمی منحصر به فرد می باشد که از طریق آن گردش حساب از طریق دستگاه پوز بررسی می شود و بر اساس میزان درآمد دارنده دستگاه کارت خوان مالیات محاسبه می گردد.

برای دریافت کد مالیاتی کارتخوان باید در سامانه امور مالیاتی ثبت نام کنید که این ثبت نام کاملا رایگان بوده و هیچگونه هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد. در صورتی که افراد دارای مشاغل متفاوتی باشند باید برای هر واحد شغلی و یا برای هر محل شغلی یک کد مالیاتی کارتخوان دریافت کنند.

دقت داشته باشید که برای دریافت کد مالیاتی کارتخوان برای مشاغل مشارکتی باید اطلاعات تمامی شرکت ها ثبت گردد که این مشاغل تنها به عنوان یک مودی ثبت می شوند. در صورت دریافت اینتا کد مالیاتی برای کارتخوان و تغییر هر یک از اطلاعات شغلی و هویتی باید تغییرات انجام شده در مدت زمان دو ماه معادل ۶۰ روز به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام گردد.

 

 کد مالیاتی چند رقمی است

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که کد مالیاتی چند رقمی است باید بدانید این کد ۱۲ رقمی می باشد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی به صورت یکتا و منحصر به فرد این صادرر می‌شود.یاتی کد مالیاتی بعد از ثبت نام در سامانه امور مالیاتی کشور و دریافت اطلاعات مشاغل و هویتی اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود به منظور شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی و گردش حساب آنها این کد به صورت یکتا می باشد.

کد رهگیری مالیاتی چیست

برای جلوگیری از فرار مالیاتی و برای مبارزه با امور فساد و پولشویی در مجلس شورای اسلامی قانونی با عنوان قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تصویب شد که بر اساس این قانون تمامی متقاضیان باید پرونده مالیاتی برای مشاغل خود تشکیل دهند و کد رهگیری مالیاتی که یک کد شماره ای میباشد دریافت کنند.

این قانون به دلیل مطابقت نداشتن اطلاعات سازمان امور مالیات با شبکه های بانکی به تصویب رسید و در برای این قانون اطلاعات هویتی و شغلی از صاحبان مشاغل دریافت می‌شود و گردش حساب آنها از طریق دستگاه کارتخوان کسب و کار آنها بررسی می شود. برای بررسی گردش حساب دستگاه های کارتخوان مشاغل صاحبان مشاغل باید در سامانه مالیاتی ثبت نام کنند که در صورت درست بودن اطلاعات یک کد رهگیری مالیاتی به آنها تعلق میگیرد و بر این اساس میزان مالیاتی که فرد ملزم به پرداخت آن است محاسبه می‌شود که باید در زمان مقرر این مالیات را بپردازد تا مشمول جریمه نشود.

 

کد رهگیری مالیاتی برای چه کسانی ضروری است

دریافت کد رهگیری مالیاتی برای موارد زیر ضروری می‌باشد زیرا باید گردش حساب آنها برای تعیین میزان مالیات بررسی شود و بر اساس درآمد حاصل از کسب و کارشان مالیات محاسبه گردد:

 1. اشخاص حقیقی
 2. اشخاص حقوقی
 3. صاحبان مشاغل

اهداف دریافت کد مالیاتی

این قانون با اهداف زیر به تصویب رسید:

 1. جلوگیری از فساد مالیاتی
 2. جلوگیری از پولشویی و مبارزه با آن
 3. از هرگونه فرار مالیاتی در کشور
 4. افزایش درآمد و بودجه جامع برای تامین هزینه های عمومی
 5. دریافت دستگاه های کارت خوان و بررسی گردش حساب صاحبان مشاغل
 6. اختصاص کد مالیاتی منحصر به فرد برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی و بررسی میزان مالیات مشمولین

مشاغل ملزم به دریافت کد رهگیری مالیاتی

کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی و صاحبان مشاغل باید کد رهگیری مالیاتی دریافت کنند که این مشاغل عبارتند از:

 • کسب و کارهای خانگی
 • فروشگاه های آنلاین یا آنلاین شاپ ها
 • برنامه نویس ها و فریلنسرها
 • گیمرها
 • اساتیدی که به صورت آنلاین آموزش میدهند
 • سایت های خیریه
 • تولید کنندگان محتوا

این اشخاص حقیقی و حقوقی باید کد رهگیری مالیاتی دریافت کنند اما در مواردی ممکن است معاف از پرداخت مالیات باشد اما ملزم به دریافت کد مالیاتی میباشند.

دریافت کد مالیاتی با کد ملی

 • برای دریافت کد مالیاتی با کد ملی شما باید در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی ثبت نام کنید که برای این کار می توانید سایت الکترونیکی مالیاتی را سرچ کرده و بعد از ورود به این سایت گزینه پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی شما باید کد ملی خود را وارد کنید و کد امنیتی که در تصویر نمایش داده شده را در کادر روبرو وارد کرده و دکمه ثبت‌نام را فشار دهید.
 • در این مرحله شما باید دکمه ثبت‌نام‌جدید را زده و اطلاعاتی مانند کدپستی و شماره موبایل و کد امنیتی تصویر را وارد نمایید.
 • برای تایید شماره همراه یک کد به موبایل شما ارسال می شود که باید کد ارسال شده را در فیلد مربوطه وارد کرده و دکمه ثبت کد‌فعالسازی را بزنید در مرحله بعد تاریخ تولد و اطلاعات هویتی از شما دریافت خواهد شد.
 • ثبت نام شما به پایان رسیده و شما می توانید برای فعال کردن ابلاغ الکترونیک گزینه ای در سمت راست را با عنوان ابلاغ الکترونیک انتخاب کنید و سپس در مرحله بعد بر روی دکمه درخواست ابلاغ الکترونیک بزنید. این صفحه برای شما دکمه تایید اطلاعات را نمایش می دهد که در صورت درست بودن اطلاعات می توانید گزینه تایید نهایی را انتخاب کنید در صورتی که تمایل داشته باشید اطلاعات برای شما چاپ شود می‌توانید بر روی گزینه چاپ کلیک کنید تا اطلاعات خود را در یک صفحه مشاهده نمایید.
 • در این مرحله ثبت نام تمام شده و دریافت کد مالیاتی با کد ملی برای شما انجام شده است.

مدارک دریافت کد مالیاتی

کد مالیاتی و مدارک زیر ضروری می باشد:

 • کپی اساسنامه شرکت
 • اظهارنامه سازمان
 • دفترچه مخصوص اطلاعات از اداره دارایی و تکمیل این دفترچه
 • فرم های ضروری که از واحد ثبت‌نام و شناسایی اداره دارایی دریافت می‌شود
 • کارت ملی و شناسنامه اعضای هیئت مدیره سازمان
 • هزینه حق تمبر به اداره دارایی
 • نامه تاریخ شروع فعالیت شرکت

آیا پس از دریافت سند ثبت برند کسی قادر است به آن اعتراض کند؟

خیر مهلت اعتراض فقط در مرحله روزنامه تقاضای ثبت شده و حداکثر سی روز فرصت اعتراض دارد.

آیا می توان از اعداد در انتخاب نام شرکت استفاده کرد؟

بله برای ثبت شرکت و انتخاب نام می توان از اعداد نیز استفاده کرد.

آیا می توان بسته بندی و کارتن کالا را ثبت نمود؟

بله این کار در قالب ثبت طرح صنعتی انجام می گیرد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *