فن ورود به بازار کار را با فرزانگان بیاموزید!
08733226690
0

۸ ترفند برای رفع ارورهای مختلف نرم افزار اتوکد که باید بدانید!

شما و من یا هر کس دیگری در کار با اتوکد ممکن است دچار خطا شود. بنابراین امروز، هشت نکته را برای رفع برخی از ارورهای اتوکد به شما معرفی خواهم کرد.

یکی از کابوس های که ممکن است یک طراح با آن روبرو شود این پیام است:

“unable to load this drawing file because it contains incorrect or corrupted information

که به معنی ارور در فایل است و علت آن ویروس های مخرب، قطع برق و … در هنگام ترسیم می باشد. در پروژه های بزرگ، ارزش ترسیم ها کم نیست بنابراین از دست دادن آنها می تواند مشکل ساز باشد. در این مقاله، به خوانندگان کمک می کنم تا با استفاده از ابزارهای موجود در اتوکد، این مشکل را حل کنند.

موثرترین روش برای جلوگیری از، از دست رفتن اطلاعات این است که به طور مرتب از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. قبل از بازگرداندن یک ترسیم، نیاز به ایجاد یک نسخه کپی پشتیبان دارید، زیرا روند بازیابی ممکن است در شناسایی ترسیم اصلی دچار اشتباه شود.

راه اول: پرونده پشتیبان (backup file) را بررسی کنید.

معمولاً بطور پیش فرض وقتی یک ترسیم را ذخیره می کنید. برنامه به طور خودکار یک نسخه پشتیبان از پرونده اضافه می کند که آن پرونده فرمت شده *.bak است (Tools> Options> Open and Save> اCreate backup copy with each save). اگر آن را تیک نزده اید، ابتدا آن را تیک بزنید. در مرحله اول، در فرآیند بازیابی، باید فایل *.bak مربوطه را پیدا کنید و سپس آن را به *.dwg تغییر نام دهید (برای مثال: پرونده فعال ground beam.dwg دارای یک فایل پشتیبان ground beam.bak است.). سپس سعی کنید آن را باز کنید. اگر مشکل شما بدلیل قطع برق ایجاد شده باشد این روش آن را حل خواهد کرد.

راه دوم: از ویژگی Recover استفاده کنید.

File>Drawing Utilities >Recover. این دستور به شما کمک می کند تقریباً کلیه محتویات فایل اصلی را بازیابی کنید. پس ازتایپ دستور، شما باید مسیر را به پرونده ارور هدایت کرده و برنامه را اجرا کنید. وقتی کاملاً اجرا شد به شما بستگی دارد که چند خطا را پیدا کنید و چه تعداد از آنها را برطرف کنید. معمولاً، این روش فقط ۶۰٪ ارورها را برطرف می کند.

راه سوم: از AUDIT و PURGE استفاده کنید.

دستور AUDIT را تایپ کنید (File> Draw Untilities>Audit ) برنامه از شما می پرسد Fix any errors  detected?  [بله / خیر] <N>: Y را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید. اتوکد به اسکن ترسیم ها و رفع ارورهایی که روش ۳ نمی تواند با دستور RECOVER برطرف کند ادامه خواهد داد شما باید این عمل را چندین بار انجام دهید تا زمانی که اتوکد دیگر خطایی پیدا نکند. برای حذف رفرنس های بلا استفاده از ترسیم ها (بلاک ، کلاس،xref و …)، باید از دستورPURGE استفاده کنید (File> Drawing Untilities> (Purgeزیرا گاهی اوقات رفرنس ها نیز می توانند باعث بروز خطا شوند.

راه چهارم: از INSERT استفاده کنید.

گاهی اوقات، می توانید از دستور INSERT برای ترمیم ترسیم ها استفاده کنید. در اینجا، ما فایل خطا را به عنوان بلاکی برای درج ترسیم های دیگر در نظر می گیریم.

اتوکد را شروع کنید> یک طراحی جدید پویا ایجاد کنید> DDINSERT را تایپ کرده ( Draw> Insert>Block)> همه پارامترها را از پنجره نشان داده شده پاک کنید> Explode را علامت بزنید> OK کنید.

با این روش، شما فقط نیاز به وارد کردن و شکستن فایل بلاک ارور در ترسیم فعلی دارید. اگر موفق به انجام این کار شدید، بر اساس روش ۳ ادامه بدهید.

راه پنجم: استفاده از Partial Open.

این روش ضریب موفقیت بالاتری دارد اما احتمال ریکاوری ترسیم ها در آن کم است. همانطور که می دانید در اتوکد ترسیم ها برای امکان مدیریت و تنظیم بهتر به لایه های مختلف تقسیم می شوند. وقتی با خطای Open روبرو می شوید که لایه آسیب دیده باشد. اتوکد به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از فرمان Partialopen، (File> Open>Open Partial ) هر لایه را به طور جداگانه باز کنید. اگر این فرآیند موفقیت آمیز باشد، یک پنجره ظاهر خواهد شد. در پنجره، لایه های ترسیم شما نمایش داده خواهند شد، لایه را علامت گذاری کرده و Open را انتخاب کنید. سپس، به روش ۳ مراجعه کنید و سایر ترسیم ها را ذخیره کرده و آنها را با یکدیگر ترکیب کنید. این عمل را مجددا تکرار کنید تا لایه خراب حذف شود.

راه ششم : برای بیرون کشیدن ترسیم از بلاک WBLOCK کنید.

پس از اجرای فرمان PartialOpen و RECOVER اگر دستور AUDIT مؤثر واقع نشود. باید موارد زیر را انجام دهید:

تمام لایه های موجود در ترسیم را انتخاب کنید و آن ها را روی ON ، THAWED و UNLOCKED تنظیم کنید. در مرحله بعد، WBLOCK را تایپ کرده و سپس شی ای را که می خواهید بیرون کشیده شود و نام بلاک را انتخاب کنید> OK را فشار دهید. پرونده فعلی (بدون ذخیره) را ببندید و دوباره باز کنید. من این کار را بارها و بارها انجام داده ام و از آن نتیجه گرفته ام.

راه هفتم : به پرونده DXF سوئیچ کنید.

پرونده خراب را باز کرده OK را فشار دهید برای لغو بازسازی بلافاصله ESC را نیز فشار دهید. اگر باز شود، این پیام را مشاهده خواهید کرد ” You may want to practice this process with an undamaged file to get a sense of how to do this” متعاقباً، دستور DXFOUT را تایپ کرده و سپس نام پرونده را وارد کنید و OK را فشار دهید.

چند دقیقه صبر کنید! اتوکد را مجددا راه اندازی کرده و یک پرونده جدید ایجاد کنید. برای باز کردن پرونده DXF از دستور DFXIN استفاده کنید. اگر موفق شدید، یک فایل DWG ذخیره خواهد شد.

راه هشتم : در نهایت.

اگرمشکل شما هنوز برطرف نشده است، SCANDISK را اجرا کنید. یک ترسیم در دیسک نرم یا دیسک سخت کپی خواهد شد که می تواند در بخش خرابی واقع شود. SCANDISK سطح را اسکن کرده و بخش خراب را برطرف می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *