فن ورود به بازار کار را با فرزانگان بیاموزید!
08733226690
0

cpu چیست؟

cpu چیست؟

کی از مواردی که هنگام خرید کامپیوتر و لپ تاپ، همواره به آن اشاره می شود، سی پی یو است. سی پی یو، وظیفه بسیار مهمی در کامپیوتر ها دارد و انواع مختلفی از آن ها وجود دارند. در این مقاله، به شما خواهیم گفت که سی پی یو چیست و انواع آن را بررسی خواهیم کرد.

 

مطالبی که در این صفحه خواهید خواند:

  1. cpu چیست؟
  2. نحوه کار cpu
  3. همه چیز درباره cpu
  4. انواع cpu

سی پی یو در واقع مغز کامپیوتر است که تمام پردازش ها در این قطعه انجام می گیرد. اجرای برنامه ها و انجام محاسبات، همه و همه بر عهده سی پی یو است. سی پی یو، دستوراتی که اجرا می کند را از رم می گیرد. در مقاله رم چیست می توانید درباره رم اطلاعات بیش تری کسب کنید.

این اطلاعات از رم به سی پی می رسد تا کد گشایی شود و سپس پردازش و اجرا گردد.

سی پی یو، قطعه ای است که در تمام کامپیوتر ها از جمله رایانه ها و لپتاپ ها و گوشی های هوشمند و تلویزیون و تبلت ها وجود دارد. معمولا تراشه سی پی یو به شکل مربع است و روی بورد اصلی دستگاه ها قرار می گیرد تا با سایر قطعات سیستم در تعامل باشد.

ابعاد CPU بستگی به نوع آن دارد و ممکن است سی پی یو ها در ابعاد و اندازه های مختلفی باشند.

نحوه کار CPU

نحوه کار کردن سی پی یو ها از ابتدای زمانی که مورد استفاده قرار گرفتند تا کنون تغییرات زیادی داشته است اما پایه عملکرد آن ها، تا کنون به سه مرحله واکشی، رمزگشایی و اجرا تقسیم پذیر بوده است.

واکشی ( Fetch )

واکشی به معنی دریافت دستوراتی است که سی پی یو در نهایت باید اجرا کند. این دستور العمل ها در قالب صفر و یک از رم به سی پی یو می رسند و هر دستور یک بخش بسیار کوچک از یک عملیات است. نشانی دستور فعالی از طریق یک شمارشگر برنامه نگه داشته می شود و سپس این شمارش گر و دستور العمل ها در بخش ثبت دستور یا IR قرار می گیرند. پس از آن، طول شمارش گر افزایش پیدا می کند تا به نشانی دستورالعمل بعدی ارجاع دهد.

رمزگشایی ( Decode )

زمانی که یک دستور توسط سی پی یو واکشی و دریافت می شود و سپس در IR ذخیره می گردد، سی پی یو دستور را به مداری به اسم رمزگشا انتقال می دهد. این مدار دستور را به سیگنال هایی تبدیل می کند که برای فعالیت به سایر بخش های سی پی یو فرستاده می شوند.

اجرا ( Execute )

در نهایت، دستوراتی که توسط رمزگشا، کدگشایی شده اند می بایست اجرا شوند. نتایج این کد گشایی ها در قسمتی از سی پی یو ثبت می گردند تا در دستور العمل های بعدی نیز بتوان به آن ها بازگشت. مثل عملکرد حافظه ماشین حساب.

همه چیز درباره CPU

سی پی یو، دارای مشخصه هایی است که توانایی سی پی یو را تعریف می کنند. در ادامه، این مشخصه ها، یعنی حافظه Cache، سرعلت عملکرد سی پی یو و هسته های سی پی یو را به شما معرفی می کنیم.

 

حافظه Cache چیست؟

حافظه کش یکی از مشخصه های بسیار مهم سی پی یو است که معمولا دارای چندین مگابایت فضای ذخیره سازی اطلاعات است. با بالاتر رفتن حافظه کش، قیمت سی پی یو نیز افزایش می یابد و بهترین پردازنده لپتاپ، پردازنده هایی هستند که یکی از مشخصات آن ها حافظه کش بالا باشد. زمانی که حافظه کش زیاد باشد، سرعت عملکرد سی پی یو نیز افزایش خواهد یافت. کش، داده های کامپیوتر را ذخیره می کند. در واقع سی پی یو، برای این که داده ای را به دست بیاورد ابتدا کش را چک می کند و در صورت نبودن اطلاعات، حافظه های دیگر بررسی می شوند.

سرعت CPU چیست؟

سرعت عملکرد سی پی یو نیز از دیگه مشخصه های مهمی است که هنگام خرید سی پی یو باید به آن توجه داشته باشید. سرعت سی پی یو، همان تعداد فعالیت هایی است که یک هسته می تواند در طول یک ثانیه انجام دهد. واحد این فعالیت ها هرتس است. در واقع هر چه فرکانس پردازنده لپتاپ بیش تر باشد سرعت انجام کار بالا رفته و قیمت سی پی یو نیز افزایش می یابد.

هسته سی پی یو چیست؟

هسته های سی پی یو، به طور مجزا و جاگانه عملیات پردازش را انجام می دهند. در حال حاضر، سی پی یو ها بیش از یک هسته دارند. سی پی یو ها می توانند دو، ۴، ۸ و یا ۱۶ هسته داشته باشند. تعداد بیش تر هسته ها موجب می شود عملیات پردازش بتواند با سرعت بالاتری انجام شود. البته، افزایش آن ها لزوما به معنی افزایش سرعت پردازش هسته نیست چرا که خیلی از چیپ ها با وجود تعداد هسته بالا ولی از پردازش موازی استفاده نمی کنند.

انواع CPU

انواع CPU

اگر بخواهیم تاریخچه CPU و انواع آن را تاکنون بررسی کنیم به سی پی یو های شرکت اینتل می رسیم. شرکت اینتل، جزو قوی ترین شرکت های تولید کننده چیپ های کامپیوتری مخصوصا سی پی یو و جی پی یو است. اینتل از گذشته تا کنون انواع سی پی یو را تولید کرده است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

انواع CPU Intel

Core 2 solo

Core 2 Due

Core 2 quad

انواع CPU Core I 3

انواع CPU Core I 5

انواع CPU core I 7

انواع CPU Core I 9

بعد از این شرکت، شرکت AMD در تولید سی پی یو جایگاه قدرتمندی دارد. پس از AMD نیز شرکت های IBM و Nvidia تولید کننده سی پی یو هستد.

رده بندی سی پی یو لپتاپ

توان سی پی یو های اینتل توسط شرکت و بر اساس نوع تکنولوژی و متغیر های آن رده بندی می گردد. این متغیر ها شامل تعداد هسته ها، سرعت پردازش، حافظه کش و … هستند.

رده بندی سی پی یو ها از سی پی یو های سلرون و پنتیوم ( دارای به ترتیب یک و دو ستاره ) تا Core I 3 ( ۳ ستاره ) و Core I 5 ( ۴ ستاره ) و انواع CPU Core I 7  لپتاپ ( پنج ستاره ) ادامه دارد.

CPU گوشی چیست؟

همان طور که گفته شد، تمام وسایل الکترونیکی هوشمند به سی پی یو نیاز دارند و نسل جدید CPU برای لپتاپ و گوشی تولید می شود.

پیشوندی که برای پردازنده گوشی در نظر گرفته شده است U به معنی فوق کم مصرف، HQ به معنی عملکرد الای گرافیکی و HK  به معنی قابلیت اورکلاک است.

قطعات سی پی یو

قطعات سی پی یو

  • واحد محاسبه و منطق: در یان بخش تمام عملیات محاسبات و منطق کامپیوتر انجام می شود.
  • واحد کنترل: وظیفه هدایت و هماهنگی فعالیت های سیستم کامپیوتر را به عهده دارد و به سایر بخش ها دستورات را انتقال می دهد.
  • حافظه ثبات ( Register ): در این قسمت داده ها به صورت موقت ذخیره می شوند و برای اجرای یک دستور العمل واحد کنترل سی پی یو آن را از حافظه اصلی خارج کرده و در یک ثبات قرار می دهد.
  • حافظه پنهان یا کش

سی پی یو کامپیوتر کجاست؟

سی پی یو در کامپیوتر ها روی بورد اصلی قرار می گیرد تا با سایر اجزای داخلی کامپیوتر در ارتباط باشد.

اعداد روی CPU، نشان دهنده مدل سی پی یو هستند و تفاوت آن با سایر انواع سی پی یو را نمایش می دهند. هر یک از این اعداد پسوندی هستند که اطلاعاتی را درباره سی پی یو به ما می دهند.

 

پیشنهاد ویژه: برای یادگیری حرفه ای مهارت های هفتگانه که مدرک آن برای استخدام در شرکت های دولتی الزامی است، حتما در دوره ICDL مجتمع فنی آریا تهران شرکت کنید. برای مجک زدن توانایی های خود همین حالا در آزمون icdl رایگان شرکت کند.

 

جمع بندی:

سی پی یو یکی از مهم ترین قطعاتی است که هنگام خرید کامپیوتر باید به آن توجه داشته باشید. هر چه کیفیت سی پی یو بالاتر باشد قیمت کامپیوتر نیز بالا می رود اما این کیفیت را برخی مشخصه ها مانند حافظه کش، سرعت عملکرد سی پی یو و تعداد هسته های آن تعیین می کند. بهتر است برای خرید سی پی یو حتما با یک کارشناس مشورت نمایید.

ضمنا در مقاله چگونه مشخصات کامپیوتر خود را بفهمیم نحوه فهمیدن مشخصات سی پی یو به طور کامل توضیح داده شده است.

CPU چیست؟

سی پی یو، واحد مرکزی پردازش در کامپیوتر است که تمام دستورات را پردازش و اجرا می کند.

CPU مخفف چیست؟

central processing unit یا واحد پردازش مرکزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *